Solana Zirvede: Balina Yatırımı Var! Ancak Fırtına mı Geliyor?

Solana ağı önemli bir kilometre taşına yaklaşırken, piyasa değeri tüm zamanların en yüksek seviyesine (80 milyar dolar) yaklaştı. Ancak bu başarı, pek de konuşulmayan ciddi bir endişe ile gölgelenebilir. Zira SOL token arzı, son boğa piyasasından bu yana yaklaşık 300 milyondan 443 milyona yükseldi. Arzdaki bu artış, token değerini ve yatırımcı sentimentini önemli ölçüde etkileyebilir. İşte detaylar…

Solana için can sıkıcı gelişme: Arz problemi

Kripto para biriminin arzı önemli ölçüde artarken talep artışı buna eşlik etmezse, token değerinin sulanmasına yol açabilir. Uzun vadeli SOL yatırımcıları için, dolaşımdaki arzın bu şekilde artması, ağın piyasa değerindeki paylarının azalması anlamına geliyor. Bu durum, bir şirketin daha fazla hisse senedi çıkarmasına benzetilebilir; şirketin piyasa değeri orantılı olarak artmazsa, mevcut hisse senetlerinin değeri düşme eğilimindedir.

TradingView üzerinden SOL/USDT grafiğine baktığımızda güçlü bir yükseliş trendi görüyoruz. SOL fiyatı istikrarlı bir şekilde yükseliyor ve yukarı doğru eğimli ve iyi hizalanmış hareketli ortalamalarda sürekli destek buluyor. Bu, yükseliş eğilimine işaret eden bir gösterge. Özellikle 50 günlük hareketli ortalama, fiyat için destek görevi görerek yukarı doğru hareketine yardımcı oldu.

SOL fiyatında son durum nedir?

Son fiyat mumları, SOL değerindeki artışın hızlandığını gösteriyor, bu da yükseliş piyasası eğilimine işaret ediyor. Ancak, fiyat artışına eşlik eden artan hacim grafikleri iki yönlü bir etki yaratabilir: güçlü bir alım ilgisi gösterirken aynı zamanda aşırı alım koşulları konusunda da endişelere yol açabilir. Özellikle de RSI (Relative Strength Index) aşırı alım bölgesine doğru ilerliyor.

Grafikteki son muma göre SOL, 170 doların hemen altında işlem görüyor. Bu, kısa vadede güçlü bir ivme olduğunu gösterse de, yatırımcılar RSI seviyeleri ve piyasadaki artan token arzı göz önünde bulundurulduğunda potansiyel geri çekilmelere karşı dikkatli olmalıdır. Piyasa, şişirilmiş arzın sulandırıcı etkilerini hesaba katmaya başlarsa, yükseliş momentumu azalabilir ve fiyat düzeltmelerine yol açabilir.

Akıllı balinalar Solana’ya mı yatırım yapıyor?

Diğer yandan kripto para piyasalarında “balina” olarak adlandırılan, yüksek miktarda varlıkları olan yatırımcıların hareketleri piyasayı önemli ölçüde etkileyebiliyor. Bu bağlamda, son günlerde yaşanan bir gelişme Solana yatırımcılarını umutlandırabilir. On-chain analiz platformu Lookonchain’in Twitter paylaşımına göre, akıllı bir balina 14 Mart tarihinde dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e yüklü miktarda yatırım yaptı.

Bu yatırımın detaylarına bakacak olursak, balina ortalama 77 dolar fiyatla 67,92 milyon dolarlık SOL satın almış. Daha sonra ise ortalama 150 dolar fiyatla 106 milyon dolar değerinde ek yatırım gerçekleştirmiş. Bu işlemler sonucunda balinanın toplam kazancı 38,7 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yılın en çok yükselen altcoinlerinden biri olan Solana, son haftalarda yeniden yükseliş eğilimine girdi. CoinGecko verilerine göre SOL, son 1 haftada %23’lük bir fiyat artışı yaşayarak şu anda 173 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x