Gazeteci Çiğdem Toker hakkında soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Çiğdem Toker hakkında 28 Mayıs’ta FOX TV’deki seçim programında yaptığı bir yorumla ilgili gelen bir ihbar üzerine soruşturma başlattı. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Toker, avukatıyla birlikte Kavaklıdere Karakolu’na gittiğini söyledi.

Çiğdem Toker, soruşturma gerekçesini “Fox tv’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tur sonuçlarının açıklandığı 28 Mayıs akşamı, canlı yayımlanan seçim programındaki yorumum üzerine yapılmış bir ihbar” sözleriyle aktardı.

“Sözcü yazarı Çiğdem Toker Sandıktan sonuca karşı muhalefet seçmenini sokaklara davet ediyor” şeklinde X’te yapılan bir yorumun ihbar edildiğini belirten Toker şu ifadeleri kullandı:

“Kavaklıdere Karakolu’ndan geliyorum.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı hakkımda soruşturma başlatmış.

Gerekçe: Fox tv’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tur sonuçlarının açıklandığı 28 Mayıs akşamı, canlı yayımlanan seçim programındaki yorumum üzerine yapılmış bir ihbar.

İfade vermek üzere nazik bir şekilde davet edildiğim Kavaklıdere Karakolu’ndaki ifademde avukatım Sayın Evrim İnal ile hazır bulundum.

‘Sözcü yazarı Çiğdem Toker Sandıktan sonuca karşı muhalefet seçmenini sokaklara davet ediyor’ diye X’te yapılan yorumu bir şahıs ihbar etmiş.

Muhbir vatandaşı düzelteyim önce: 1 Kasım 2022 tarihinden bu yana Sözcü yazarı değilim.
İkincisi, bütünüyle demokratik hakların kullanılmasının güvence altına alınmasına yönelik bir açıklama kamu barışını bozmaya yönelik olamaz.

O programda Cumhurbaşkanlığı seçimi temel alınarak Türkiye’deki seçimler ve demokrasi hakkında konular tartışıldı. Anayasa tarafından güvence altına alınmış hakların kullanılmasının, suç işlemeye tahri olarak çarpıtılarak şikayete konu edilmesi, cezalandırılmam için yeterli olamaz.

Bu çerçevede, iddia edilen suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını belirterek ifademi sonlandırdım.

Bu paylaşımları da güzel ülkemizde, hak arama özgürlüğünün bulunduğu eşiği dile getirmek amacıyla yaptım.
Geçmiş olsun dileklerini herkese teşekkürlerimi sunarım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x